Organizational Structure

A quick guide to who’s who in the GBA organizational structure.

11BoardofDirectors
Charles L. Head
Charles L. Head
Saiid Behboodi
Woodward L. Vogt
Woodward L. Vogt
Tom Blackburn
Tom Blackburn
Arthur G. Hoffmann
Arthur G. Hoffmann
Kenneth R. Johnston
Kenneth R. Johnston
Kimberly F. Morrison
Kimberly F. Morrison
Leo J. Titus

Members: Find contact information for each person in our Individual Directory

  • President: Charles L. Head, P.E., P.G. (Sanborn, Head & Associates, Inc.)
  • President-Elect: Woodward L. Vogt, P.E., D.GE, F.ASCE, F.ACI, F. ASTM (Paradigm Consultants, Inc.)
  • Secretary/Treasurer: Kimberly F. Morrison, P.E., R.G. (Morrison Geotechnical Solutions Inc.)
  • Directors:
    • Saiid Behboodi, P.E., G.E. (PBS Engineering + Environmental)
    • Tom Blackburn, P.E., G.E., F.ASCE (Blackburn Consulting)
    • Arthur G. Hoffmann, P.E., D.GE (Gannett Fleming, Inc.)
    • Kenneth R. Johnston (GZA GeoEnvironmental, Inc.)
    • Leo Titus, Jr. P.E. (ECS, Ltd.)
Joel G. Carson, Executive Director
Barb Nappy, Director of Events
Sara Menase, Program Manager
Phil Pettway, Controller

Council and Committee Chairs

Members: Find contact information for each person in our Individual Directory

  • Advocates Assembly: Ji Shin, Esq. (Earth Systems, Inc.)
  • Business Practices Committee: Matt Moler, P.E. (S&ME, Inc.)
  • Bylaws Committee: Charles Head, P.E., P.G. (Sanborn, Head & Associates, Inc.)
  • Conference Committee Arthur G. Hoffmann, P.E., D.GE (Gannett Fleming, Inc.)
  • Construction Materials Engineering and Testing Business Council: Dan Schaefer, P.E. (Froehling & Robertson, Inc.)
  • Council of Fellows: Jerrold W. Samford, P.G. (Troutman Sanders LLP)
  • Emerging Issues and Trends Committee: Bradley M. Melocik, P.E., P.H. (DOWL)
  • Environmental Business Council: Michael E. Covert, P.G. (Terracon)
  • External Relations Committee: Travis Wambeke, P.E., P.G.
  • Finance Committee: Kimberly F. Morrison, P.E., R.G. (Morrison Geotechnical Solutions Inc.)
  • Geotechnical Business Council: Richard D. Heckel, P.E., D.GE. (Ardent Geotechnical Consultants LLC)
  • Legal Affairs Committee: Ji Shin, Esq. (Earth Systems, Inc.)
  • Membership Committee: Joel G. Carson (Geoprofessional Business Association)
  • New Leader Group: Jessica A. Klein, P.E. (DOWL)
  • Nominating Committee: Charles Head, P.E., P.G. (Sanborn, Head & Associates, Inc.)
  • Peer Review Committee: Richard E. Johnson, P.G., C.E.G., C.H.G. (BSK Associates)
  • Tailings Engineer of Record (EOR) Task Force: Kimberly F. Morrison, P.E., R.G. (Morrison Geotechnical Solutions Inc.)